9 tipů aby váš počítač pracoval jako zamlada

     Většina z nás to zná, počítač nabíhá pomalu, programy které dříve fungovaly bez obtíží najednou jakoby postihla lehká mozková obrna a na to aby jste kupovali nový počítač nebo díly nemáte peníze nebo chuť. Každodenním používám se počítač se zanáší mnoštvím "prachu" a to nemluvím o prachu uvnitř vaší milované bedničky kterou máte pod stolem, ale o datovém prachu, který postupně plní disky vašeho počítače. Přesně z tohoto důvodu vám v dnešním příspěvku přináším 9 tipů jak jednoduše a zdarma zlepšit výkon vašeho počítače.
  •   1. Ujistěte se že máte na disku dostatek volného místa.
  Počítač potřebuje k  běžnému provozu volné místo a to především na disku kde se nachází váš systém (Windows, Linux, Mac). Proto je dobré se nejprve jistit, že na svém systémovém disku máte alespoň 15% volného místa. Zjistíte to tak že otevřete Tento počítač, pravým tlačítkem myši kliknete na disk který chcete ověřit a poté zvolíte možnost vlastnosti (properties). Poté už se jen pohledem na koláčový graf ujistíte kolik volného místa na disku máte.
  •  2. Odinstalujte programy které nepoužíváte.
  Tento krok je logickým pokračováním kroku jedna pokud jste zjistili, že máte na disku málo místa, ale jedná i o dobrý způsob jak čas od času ulevit vašemu počítači. Najděte si Ovládací panely > Přidat a odebrat programy. Zde najdete programy které jsou nainstalovány na vašem počítači, některé z nich určitě poznáte. U těch které znáte se musíte rozhodnout, které používáte a které vám překáží ty potom jednoduše odinstalujete a získáte drahocenné mega/gigabajty. Pokud program nepoznáváte nebo si nejste jistí, raději nechejte na svém místě, může se jednat o důležité programy.
  • 3. Vymažte soubory které už nepotřebujete
  Drahocenné místo a disku vám nezabírají pouze programy, ale i soubory. Tady se může jednat o mnoho různým souborů, například fotky, obrázky, stažené soubory, různé filmy a podobně. Mnoho z toho vám bude určitě líto přímo vymazat (přece jenom se může jednat o cenné vzpomínky), potom stačí zálohovat, třeba na flashku nebo vypálit na dvd. Po promazáním nezapomeňte vysypat koš.
  • 4. Zabraňte nepotřebným programům v autostartu. 
  Doba zapínání počítače se odvíjí od toho kolik programů se pokouší hned po startu automaticky zapnout. Klikněte na Start > Spustit a napište MSconfig najděte záložku Po spuštění a zakažte automatický start programů u který víte že je hned po každém spuštění počítače nepotřebujete. Pokud nevíte co děláte tak vám radím raději neměnit nic v ostatních záložkách MSconfig mohlo by to způsobit problémy v běhu nebo spouštění vašeho PC.
  tipy pro rychlejší počítač
  Jak zlepšit výkon počítače
  • 5. Používejte aktualizováný antivirus a antispyware.
  Tento tip se vám může zdát sporný, ale je to to nejlepší pro vaši bezpečnost a mnohdy i pro klidný běh počítače. Ačkoliv spuštěný automatický systém antivirových programů využívá něco málo z výkonu, je to stále ta lepší možnost než systém plný různého nebezpečného smetí u kterého nevíte kdy s vašim počítačem provede nějakou neplechu.
  • 6. Proveďte vyčištění disku
  Jděte zpátky do Tento Počítač pravý klik na disk který chcete vyčistit a klikněte na vlastnosti. Vedle grafu kde jste kontrolovali volné místo klikněte na tlačítko vyčištění disku. Počkejte dokud počítač neprovede potřebné výpočty a objeví se vám tabulka možnostmi jak vyčistit disk. Vyberte jaké procedury má program provést a nechte ho dělat svojí práci.
  • 7 a 8. Defragmentujte a zkontrolujte disk.
   Defragmentace disku znamená že počítač překonfiguruje místo a disku tak, aby pracoval co nejefektivněji a kontrola disku zase najde všechny chyby disku, které se také mohou podílet na jelo zpomalení. Oba tyto nástroje najdete opět v Tento počítač, pravý klik na disk, vlastnosti a nahoře v záložce Nástroje. Oba tyto procesy mohou trvat i nekolik hodin, záleží na velikosti disku množství dat a chyb, takže se neděste a připravte si něco vás mezitím zaměstná. U kontroly disku zašktněte obě políčka a počítač vám také oznámí, že potřebuje výhradní přístup k určitým souborům atd. a že můžete kontrolu naplánovat po příštím restartu počítače, tak to tak udělejte.
  • 9. Vypněte indexování disku.
  Váš počítač automaticky indexuje veškerý obsah aby tak mohl rychleji vyhledávát soubory, ale to zároveň nepatrně ovlivňuje v určitých situacích rychlost vašeho systému. Proto se znovu podíváte do Tento počítač, pravý klik na požadovaný disk a vlastnosti a Odznačíte možnost Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání.


  Žádné komentáře:

  Okomentovat